p. p. 188
4001 Kranj
I A R U
Če želite obstajati, mora imeti Radioamater dostop do radijskega frekvenčnega spektra. Brez nje je naša radijska oprema kot avtomobil brez ceste ali čoln brez vode - zanimivo je videti, morda, vendar popolnoma neuporabno.
Radioamater obstaja za namene samoizobraževanja, medsebojnih komunikacij in tehničnih preiskav. Za doseganje teh splošnih ciljev je treba amaterjem omogočiti razumen dostop do spektra od najnižjih do najvišjih frekvenc. Vendar je dostop do spektra vedno bolj dragocen. Komercialni interesi so pripravljeni plačati milijarde dolarjev za dostop do frekvenc, ki jih potrebujejo, da bi lahko prodajali telekomunikacijske storitve. Radijski spekter je tako dragocen, da so tudi vladni in vojaški uporabniki pod velikim pritiskom, da se odrečejo frekvencam za komercialno izkoriščanje.
V takšnem okolju, kako lahko radioamaterji branimo in razširimo dostop do spektra? Po definiciji naš interes za radio ni finančni. Težko si lahko privoščimo tekmovanje, EUR za EUR, s komercialnimi interesi. Prav tako ne moremo tekmovati z njimi za pozornost; naši posamezni glasovi so prešibki, da bi jih slišali nad njihovimi ekstravagantnimi trditvami in zmešnjami.
Prihodnost je lahko mračna, vendar se spomnimo tega: zgodilo se je prej in radioamater je preživel in napredoval.
V začetku 20. stoletja je bilo na splošno domnevo, da bi radiokomunikacija potekala le na dolgih razdaljah z uporabo zelo dolgih valov - čim nižja je frekvenca, tem bolje. Zelo velike antene in zelo visoka moč so bile pravilo na komercialnih in vladnih postajah. Potem so radioamaterji ugotovili, da se kratkovalovni signali slišijo po vsem svetu. Hitro je kmalu začelo izkoriščati ta novo odkriti pojav. Radioamaterji, sami ljudje, katerih eksperimenti so odkrili vrednost kratkih valov, so bili v veliki nevarnosti, da bi bili potisnjeni na stran.
Takrat je bilo zelo malo držav, v katerih so se radioamaterji lahko organizirali v nacionalne zveze. V mnogih državah se je rad Amateur Radio aktivno odvračal ali bil celo nezakonit. Na srečo so bili prisotni daljnovidni posamezniki, ki so razumeli problem in so našli rešitev. Leta 1925 so se srečali v Parizu in formalno ustanovili Mednarodno združenje amaterskih radijskih zvez ali IARU.
Sprva je IARU imel le posamezne člane. Ko je bilo v določeni državi dovolj članov, je bil oblikovan del IARU. Kmalu je bilo dovolj oddelkov IARU, da je postal zveza nacionalnih združenj.
Prvi pomemben izziv za IARU se je zgodil leta 1927 na Washingtonski mednarodni radiotelegrafski konferenci. radioamaterji bi lahko bili zlahka prisiljeni v pasove, ki bi bili preozki, da bi podprli prihodnjo rast. Namesto tega smo dobili sredstva, ki jih imamo še danes, kot 160, 80, 40, 20 in 10 metrov, s 5-metrskim pasom, ki je bil premaknjen na 6 metrov po drugi svetovni vojni. Drugi amaterski pasovi, ki jih zdaj uživamo, so bili rezultat desetletij truda skozi IARU. Od manj kot 30.000 radijskih amaterjev, ki so bili licencirani leta 1927, se je gibanje Amateur Radio povečalo na tri milijone. IARU je od predstavnikov 25 držav, ki so ustanovile IARU leta 1925, vključevalo 150 nacionalnih združenj, ki predstavljajo skoraj vsako državo z dovolj številnimi radio amaterji, da ustanovijo organizacijo.
Posamezni radioamaterji podpirajo delo IARU s svojim članstvom v svoji nacionalni družbi IARU. Ta podpora je bistvena za prihodnost radioamaterjev. IARU priznava Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) kot predstavnik interesov radioamaterjev po vsem svetu. To je naš glas v pisarnah in sejnih sobah ITU in regionalnih telekomunikacijskih organizacijah, kjer se sprejemajo odločitve, ki vplivajo na naš prihodnji dostop do radijskega spektra.
Večina predstavnikov IARU je prostovoljcev. Skupni proračuni IARU in njenih regionalnih organizacij znašajo le eno denarno enoto mesečno za licenčnega radioamaterja. Na žalost niso vsi radioamaterji člani IARU-članov, zato breme pade na tiste, ki so.
Za vse licenčne radioamaterje je koristno delo IARU, ne glede na to, ali so člani njihove nacionalne članice IARU ali ne. Toda vsak licenčni radioamater mora biti član. Samo tako, da združimo naša prizadevanja na ta način, lahko zagotovimo prihodnje zdravje Amaterskega radia, za nas in za prihodnje generacije.
Vir: http://www.iaru.org
Mednarodni sekretariat IARU
Mednarodni sekretariat IARU (IS), ki ga upravlja društvo članice, izvolijo kolegice držav članic in je pripravljen in sposoben služiti kot Mednarodni sekretariat. Stroške poslovanja za izpolnjevanje svojih obveznosti v skladu z Ustavo IARU krije gostujoča družba, pri čemer vsaka regionalna organizacija prispeva določeno količino operacijam IS. Trenutno se IS nahaja v Ameriški radio relejni ligi (ARRL), ki ima sedež v Newingtonu, CT 06131-0905, ZDA.
Vir: http://www.iaru.org/international-secretariat.html
Svetovni dan radioamaterstva
Vsak 18. april, radijske amaterje po vsem svetu pripelje do radijskih valov ob prazniku svetovnega radijskega radia. Tisti dan leta 1925 je bila v Parizu ustanovljena Mednarodna amaterska radijska zveza.
Radioamaterji eksperimentatorji so bili prvi, ki so odkrili, da kratki valni spekter - še zdaleč ni puščava - lahko podpira širjenje po vsem svetu. V hitri uporabi teh krajših valovnih dolžin je Radio Amateur Radio "grozil, da bi jih potisnil navzdol", je zapisala zgodovina IARU-a. Amaterski radijski pionirji so se srečali v Parizu leta 1925 in ustvarili IARU za podporo radioamaterjev po vsem svetu.
Samo dve leti kasneje je na Mednarodni radiotelegrafski konferenci Amateur Radio pridobil še danes priznane dodelitve - 160, 80, 40, 20 in 10 metrov. Od svoje ustanovitve je IARU neutrudno delal za obrambo in razširitev dodeljenih frekvenc za Amateur Radio. Zahvaljujoč podpori razsvetljenih administracij v vsakem delu sveta, so radioamaterji sposobni eksperimentirati in komunicirati v frekvenčnih pasovih, strateško lociranih v celotnem radijskem spektru. Od 25 držav, ki so ustanovile IARU leta 1925, je IARU v treh regijah vključeval 160 članskih družb. Regija IARU 1 vključuje Evropo, Afriko, Bližnji vzhod in severno Azijo. Regija 2 zajema Ameriko, regija 3 pa Avstralijo, Novo Zelandijo, pacifiške otoške države in večino Azije. Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) je IARU priznala, da zastopa interese radioamaterjev.
Danes je radioamater bolj priljubljen kot kdaj koli prej, z več kot 3.000.000 licenciranimi operaterji!
Dan svetovnega radijskega amaterstva je dan, ko lahko člani društva IARU pokažejo naše sposobnosti javnosti in uživajo v svetovnem prijateljstva z drugimi ljubitelji po vsem svetu.
Ponudili smo plakat za svetovni dan radij amaterja. Vsak klub ga lahko prenese in ga uporabi za promocijo WARD na svojem območju. Plakat je na voljo v dveh velikostih.
Skupine morajo svoje dejavnosti WARD na socialnih medijih spodbujati z uporabo oznake hash #WorldAmateurRadioDay na Twitterju in Facebooku. IARU bo na tej strani navedel vse dejavnosti WARD. Če želite, da je vaša dejavnost WARD na seznamu, pošljite e-pošto na ARRL Manager za odnose z javnostmi Sean Kutzko, KX9X.
18. april je dan za vse radioamaterje, ki praznujejo in svetujejo svetu o znanosti, s katero lahko pomagamo poučevati, o skupni storitvi, ki jo lahko nudimo, in o zabavi, ki jo imamo.
Upamo, da boste pridružili v zabavo in izobraževanje, ki je svetovni dan radioamaterjev! Aktivacija Informacije: Indija: 8T1WRD - 0001 preko 2359 Indiji Standard Time. 7.155 / 14.205 MHz
Poljska: SP2YMS in SP9YFF. Na voljo je poseben certifikat.
Portoriko: KP4FD - HF in VHF. Elektronsko potrdilo prek kp4fd.ward@gmail.com
http://www.iaru.org/world-amateur-radio-day.html
Mednarodni projekt Beacon NCDXF / IARU
NCDXF , v sodelovanju z IARU, zgrajen in deluje v svetovni mreži visokofrekvenčnih javljalniki na 14.100, 18.110, 21.150, 24,930 in 28.200 MHz. Ti signali pomagajo amaterskim in komercialnim visokofrekvenčnim radijskim uporabnikom oceniti trenutno stanje ionosfere. Celoten sistem so zasnovali, zgradili in upravljali prostovoljci brez stroškov, razen dejanske cene strojne opreme, stroškov pošiljanja in tako naprej .
Nadzorni sistem IARU
Sistem za spremljanje IARU je svetovni sistem, ki ga je upravni svet IARU dovoljeno. Obveznost IARU in njenih družb članic je, da zagovarjajo interese ljubiteljskih storitev, kot je navedeno v Ustavi IARU. Nadzorni sistem IARU služi veliko namenskih prostovoljcev, ki že več let služijo učinkovito. Vsaka od treh regionalnih organizacij IARU izbere in imenuje regionalnega koordinatorja IARU. Operacije spremljanja sistema IARU usklajuje Odbor za nadzorni sistem (MSC) .
Eden od glavnih ciljev sistema spremljanja IARU je določitev in začetek korakov, ki vodijo k odstranjevanju radijskih signalov neamaterskih postaj, ki povzročajo škodljive motnje amaterskim satelitskim storitvam, ki so v nasprotju z Mednarodno telekomunikacijsko zvezo in nacionalnimi radijskimi predpisi. Tipični vsiljivci vključujejo radiodifuzne radijske postaje, Over Radar Horizon, CODAR, operaterje brez licence v pasovih, vključno z 10-metrskimi taksiji, ribiči na različnih pasovih, vojaški RTTY in svetilniki, svetilniki za ribolov in različne vrste motenj.
Zainteresirane stranke, ki želijo prijaviti vsiljivce v amaterskih pasovih, se spodbujajo, da pošljejo svoja opažanja regionalnim koordinatorjem in vsebujejo naslednje podatke: vašo identifikacijo (organizacijsko-klicni znak), frekvenco, čas v UTC, dan, mesec, vse možne prepoznavanje signala, načina, jakosti signala, smernega ležaja in vseh opomb, ki pomagajo opisati signal. Poleg tega je zelo koristen del informacij snemanje signala, prednostno v obliki datoteke wav, ki se lahko pošlje po elektronski pošti za hitro vrednotenje.
Regionalni koordinatorji
Regija 1: Wolf Hadel, DK2OM dk2om@darc.de
Podpredsednik: Peter Jost, HB9CET hb9cet@uska.ch
Regija 2: prosta
Regija 3: Titon Dutono, YB3PET ti ..... @ gmail.com
Nagrada za vse kontinente
Zahteve
Mednarodna amaterska radijska zveza (IARU) priznava mednarodno dvosmerno radijsko komunikacijo z amatersko radijsko postajo na svetu, ki izdaja certifikate Work-All-Continents (WAC) .
Usposabljanje za nagrado WAC temelji na preučitvi IARU kartic QSL, ki jih je prosilec prejela od drugih amaterskih postaj v vsakem od šestih kontinentalnih območij sveta, ki ga je opravil Mednarodni sekretariat ali članska družba. Vsi stiki morajo biti iz iste države ali ločenega ozemlja znotraj istega kontinentalnega območja sveta.
Vse QSL kartice (brez fotokopij) morajo prikazati način in / ali pas za katero koli prijavljeno potrdilo.
Stiki na 10/18/24 MHz ali prek satelitov so neveljavni za 5 pasovni certifikat in 6-pasovno potrdilo. Vsi kontakti za potrdilo QRP morajo biti narejeni 1. januarja 1985 ali pozneje, pri tem pa imajo največjo moč 5 W ali 10 vatov.
Naslednje informacije bi morale biti v pomoč pri določanju kontinentalnega območja postaje, ki je blizu kontinentalne meje. Severna Amerika vključuje Grenlandijo (OX) in Panamo (HP). Južna Amerika vključuje Trinidad in Tobago (9Y), Aruba (P4), Curacao & Bonaire (PJ2-4) in Velikonočni otok (CE0). Oceanija vključuje Minami Torishima (JD1), Filipini (DU), vzhodno Malezijo (9M6-8) in Indonezijo (YB). Azija vključuje otoke Ogasawara (JD1), Maldive (8Q), otok Socotra (7O), otok Abu Ail (J2 / A), Ciper (5B, ZC4), vzhodno Turčijo (TA2-9) in Gruzijo (4L). Evropa vključuje četrto in šesto klicno območje Rusije (R1-6), Istanbula (TA1), vseh italijanskih otokov (I) in Azore (CU). Afrika vključuje Ceuto in Melillo (EA9), Madeiro (CT3), otok Gan (8Q), francoski avstralski teritorij (FT) in otok Heard (VK0).
Za ljubitelje v ZDA ali državah brez predstavništva IARU
Obrazci za prijavo WAC so na voljo v formatu MS Word in Adobe PDF. Ko je končano, je treba vloge nasloviti na vodjo nagrade WAC, ARRL, 225 Main Street, Newington, CT USA 06111. Po preverjanju bodo kartice vrnjene in nagrada poslana kmalu zatem. Tudi odobreni DXCC kartici lahko preverijo programske aplikacije WAC. Za najnovejši seznam kartuš DXCC kartice obiščite www.arrl.org/awards/dxcc. Za ameriške kandidate je pristojbina za 16 evrov in pristojbina za mednarodne vlagatelje za 18 evrov. Poštnina za kartico je 3,00 US $ za pošiljanje v ZDA in 8,00 EUR za mednarodne pošte. Ameriški amaterji morajo imeti trenutno članstvo ARRL. Za vse prosilce je potrebno članstvo v družbi članici IARU. V tem trenutku ni mogoče zahtevati kreditov v sistemu ARRL LogBook of the World (LoTW) za WAC kredit. Prosilci, ki imajo trenutno DXCC nagrado v računalniškem sistemu DXCC, lahko zaprosijo za WAC, tako da izpolnijo prijavni obrazec WAC in ga pošljejo na zgoraj navedeni naslov, pri čemer navedejo kredite, ki jih je treba zahtevati na obrazcu za prijavo. V tem primeru QSL kartice niso potrebne. Pošljite vprašanja na wac@arrl.org .