• DOMOV
  • O DRUŠTVU
  • KAZALO
  • LINKI
  • KontaKt
        
        RADIOKLUB KRANJ
        p. p. 188
        4001 Kranj


 

 

AMATERSKA RADIOGONIOMETRIJA
'A R G'


(Amateur Radio Direction Finding) ali prvotno 'Lov na lisico' (Fox hunting) je radioamaterska tehnično - športna disciplina. Ne ne, Cilj tekmovalcev je s pomočjo posebnih sprejemnikov (RX) z usmerjeno anteno (radiogionometri) v čim krajšem času na tekmovalnem področju odkriti skrite oddajnike (TX). Ta šport združuje tehniko, orientacijo in gibanje.

Tekmuje se na dveh frekvenčnih območjih in sicer 3,5 MHz in 144 MHz.

Za iskanje se skrije od 3 do 5 oddajnikov + cilj, ki je FAR (svetilnik). Tekmovalci iščejo določeno število oddajnikov. To je odvisno od kategorije. Vsak oddajnik oddaja 1 minuto razen svetilnika, ki oddaja konstantno ves čas. Svetilnik je tudi najmočnejši oddajnik, ki bi se ga naj slišalo po celotnem območju tekmovanja. Postavljen je na cilju, ter tako vodi tekmovalca na cilj. Vsak oddajnik (TX) se identificira v morsejevi abecedi z nizom OM in številom kratkih piskov, ustrezno številki oddajnika. Najlažje oddajnike ločimo po zadnjem nizu oddanih pik. Tako oddajajo:

TX
1
--- -- .
( M O E )
      
                              ARG sprejemnik


 

 

                ARG oddajnik

TX
2
--- -- ..
( M O I  )
TX
3
--- -- ...
( M O S )
TX
4
--- -- ....
( M O H )
TX
5
--- -- .....
( M O 5 )
Svetilnik
--- --
( M O )

 

Tekmovalec se sam odloča za vrstni red iskanja. Poleg sprejemnika je še zaželen kompas in pisalo, od organizatorja pa se dobi zemljevid in karton oz. sport ident čip. Vsak tekmovalec se sam odloča, kako hitro se bo gibal po terenu in katere poti bo izbiral. Lahko teče, lahko pa se tudi sprehaja. Temu primeren je tudi končni čas. Za vodenje/dokaz najdenih lisic se lahko uporablja karton z luknjalnikom ali štampiljko, oz sportIdent čip. S pomočjo čipa lahko tekmovalec na cilju dobi informacije o časih in vrstnem redu lisic. Tako se tudi lahko primerjajo tekmovalci, kdo je bil kje hitrejši ali počasnejši.

Na zemljevidu sta označeni območji, kjer lisic ni. To sta štart (750m) in cilj (400 m). Lisice morajo biti oddaljene med sabo vsaj 400m. Minimalna (zračna) razdalja je določena s postavitvijo oddajnikov (TX) in katergorije. Dejanska razdalja pa je odvisna od odločitev tekmovalcev. Le ta je večja od minimalne. Tudi višinska razlika mora biti v določenih mejah.

Tekme se odvijajo po celotni državi.

Vir: Wikipedija


Malce bolj nazorni prikaz dela s sprejemniki:
Kako s pomočjo sprejemnika najdemo oddajnik tako imenovano - lisico?:
-   spojimo slušalke in sprejemnik, s tem smo vklopili sprejemnik.

sprejemnik

tekmovanje

- z obračanjem gumba poiščemo signal, ki ga oddaja oddajnik:  TA TA TA,

s pomočjo drugega gumba nastavimo glasnost. Ta naj ne bo nastavljena premočno, vendar moramo dobro slišati, da se glasnost spreminja, v kolikor obračamo sprejemnik,
sprejemnik obrnemo tako, da je antena pravokotna z našim telesom, ko sprejemnik obračamo, se glasnost signala spreminja, oddajnik ali LISICA, je v smeri, od koder prihaja najšibkejši signal, če se glasnost pri obračanju sprejemnika ne spreminja, smo premalo pozorni, ali imamo preglasno naravnan sprejemnik, kajti bolj se približujemo oddajniku glasnejši je signal v slušalkah. Glasnost stalno popravljamo, da ločiš,nivo glasnosti ob obračanju. S pritiskom na gumb določimo, ali je oddajnik pred, ali za nami. Če sprejemnik obračamo v desno in pritiskamo na gumb, se jakost signala prvih 30 stopinj spremeni. Če signal narašča, je oddajnik pred nami, če pojenjuje, je oddajnik za nami.

TEKMOVANJE
Na tekmovanju imamo najmanj tri oddajnike, ki oddajajo
različne signale.
-   Oddajnik 1 oddaja: - -  - - - .
-   Oddajnik 2 oddaja: - -  - - - . .
-   Oddajnik 3 oddaja: - -  - - - . . .

Črtica je dolg pisk, pika je kratek pisk
Najlažje ločimo oddajnike po številu piskov na koncu oddajanja znaka. Vsak oddajnik oddaja samo po eno minuto.

Najprej oddaja 1 minuto oddajnik 1, nato se izklopi in začne oddajati oddajnik 2, 1 minuto, nakar se izklopi oddajnik 2 in se za 1 minuto vklopi oddajnik 3. V kolikor imamo skritih 5 oddajnikov se vrsti zaporedje vklopov in izklopov po sistemu delovanja prvih treh oddajnikov.
Nato se celoten postopek oddajanja, ponovi oz. ponavlja.


Blizu tretjega oddajnika je cilj, zato ta oddajnik iščemo nazadnje. Pri vsakem oddajniku je žig, s katerim žigosamo tekmovalno kartico, oziroma zdaj je že v uporabi elektronska potrditev najdbe lisice. Ves potreben material za registracijo najdbe lisice, razdeli organizator pred začetkom tekmovanja. Zmagovalec je tisti, ki najhitreje najde vse tri oddajnike in prinese na cilj kartico z vsemi tremi žigi, ki so različni.

Vsak tekmovalec pa poleg sprejemnika uporablja še "specialko"  terena (zemljevid), na katerem poteka tekmovanje in kompas.  Do starta posameznika, hrani sprejemnike sodnik. Tik pred startom ga preda tekmovalcu, ki ga lahko vklopi šele po startu. Če se tekmovalec izgubi, lahko najde cilj s pomočjo posebnega oddajnika, ki dela na drugi frekvenci in ves čas, tudi med tekmovanjem, oddaja samo:   - . (črtico in piko). Ta oddajnik deluje na cilju na vsakem tekmovanju.

 

Na vrh

Copyright © 2009. Privacy Policy | Ureja: | S57NAZ | CSS

Design by Free Web Templates