p. p. 188
4001 Kranj
ARG se predstavi s tečaji
Radioklub Kranj več ali manj uspešno izvaja tudi ta del svoje radioamaterske dejavnosti. To pomeni iskanje skritih radijskih oddajnikov (kot pravimo, lov na lisico) s pomočjo pripravnega sprejemnika, katerega dandanes sploh ni težko nositi s seboj, saj proti prvimi cca 20 kg težkimi sprejemniki, dandanašnji ne tehtajo niti pol kilograma. Ta dejavnost se izvaja izključno v naravi, zato je še toliko bolj atraktivna, saj morajo tekmovalci med iskanjem običajno poiskati do tri skrite oddajnike, če pa je teren lažji, pa do nejveč 5 oddajnikov. Med iskanjem pa prehodijo ali (najbolj zagrizeni) pretečejo več kilometrov v naravi.
Kar je še bolj razveseljivo, s to dejavnostjo se ukvarjajo tudi veterani, tako, da je v ta sklop zajeta polna radioamaterska populacija. Najboljše, da si kar malce ogledamo, kako poteka ta dejavnost. Tekmovalci (saj drugi se ne ukvarjajo s to radioamatersko dejavnostjo) iščejo v naravi, običajno ob robu gozda in v gozdu, kjer je najlažje skriti oddajnike, do 5 radijskih oddajnikov, mlajši pa do 3. Ti oddajniki delujejo na UHF-144 MHz ali HF-3,5 MHz frekvencah, primerni tem frekvencam pa morajo biti tudi sprejemniki. V kolikor je teren težak, ali pa se tekmovanje izvaja v mestu med hišami, je možno iskanje manjšega števila oddajnikov, 1 ali 2.
Zaporedje iskanja oddajnika ni določeno, je pa priporočljivo iskanje po vrsti, ker bomo tako izgubili najmanj časa.
Zmaga tisti, ki v najkrajšem času najde največ oddajnikov. Za dokaz o najdenem oddajniku je žig, katerega mora tekmovalec pri najdbi oddajnika odtisniti na kartonček. Zdaj se je potrjevanje najdenih oddajnikov malce moderniziralo in se potrditev najdenega oddajnika izvede elektronsko. Kartonček, topografsko karto terena na katerem tekmujemo in primerna navodila, dobimo pred startom. Ta dejavnost v današnjem času privablja vedno ene in iste tekmovalce, zato je potrebno pridobiti nove tekmovalce.
In to iz več razlogov. Najbolj udaren je, da s tem v današnjih časih pridobimo podmladek v klubih, mogoče še večjo težo pa ima namen, da ljudi vključimo v delo v naravi.
Tako v našem klubu - S59BDE v Kranju poizkušamo to dejavnost malce oživiti in pomladiti, zato izvajamo predstavitve mlajši populaciji v Kranju in okolici. Zato smo izvedli ponovno predstavitev v letošnjem letu, dne 01.10.2009 na Kokrici pri Kranju, kjer
se je predstavitve z osnovnimi seznanitvami o ARG in praktičnim prikazom udeležilo 9 mlajših udeležencev iz Centra za mlade in družine "Škrlovc" iz Kranja.
Nekaj slikic s tečaja: