p. p. 188
4001 Kranj
VAJA ARON 2016
"G o r e n j s k a r u š e v i n a"
V soboto 29. oktobra 2016 dopoldan je na celotnem območju Republiške Slovenije potekala delno napovedana vaja ARON 2016. Vaja je bila povezana z vajo »Gorenjska ruševina«, katero je organizirala Izpostava URSZR Kranj med 28. in 29. oktobrom 2016. ARON ekipe tako niso točno vedele kdaj bodo aktivirane. Znan je bil le okvirni časovni termin, ura pa ne.
|
|
Poleg večine enot sistema zaščite in reševanja so bili v vajo »Gorenjska ruševina« že
vključeni lokalni radioamaterji oziroma radioklubi na občinskem nivoju.
Predpostavka vaje je bil potres, ki je prizadel gorenjsko regijo z magnitudo VIII. stopnje po evropski potresni lestvici (EMS).
Zaradi posledic in obsega »naravne nesreče - potresa« je bilo smiselno, da se poleg občinskih ekip, ki so bile aktivirane v vajo po načrtu vaje Izpostave URSZR Kranj, v vajo vključijo tudi regijske in državna radioamaterska ekipa.
Tako smo lahko preverili delovanje, način aktiviranja in odzivnost regijskih in državne ARON ekipe, učinkovitost prenosa informacij in protokolov vzpostavljanja zvez za potrebe Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR), Izpostav za zaščito in reševanje, centrov za obveščanje (CO), štabov CZ (ŠCZ).
Aktiviranje ekip ARON na regijskem in državnem nivoju so tokrat izvedli pristojni centri za obveščanje s klicem na GSM številko vodje ekipe oz. njegovega namestnika.
Centri so začeli klicati vodje ob 6. uri zjutraj po lokalnem času. Ekipe so iz centra za obveščanje prejele le obvestilo, da jih na Winlinku čakajo nadaljna navodila za vajo.
Scenarij vaje
Po scenariju je gorenjsko regijo prizadel močan potres VIII. stopnje po evropski potresni lestvici (EMS). Iz celotne regije so poročali o več porušenih objektih, poškodovanih in mrtvih, o izpadih električne energije, moteni oskrbi s pitno vodo in zemeljskim plinom ter popolni prekinitvi javnih telekomunikacijskih omrežij.
Potres je najbolj prizadel občine: Bled, Gorenja vas - Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Radovljica, Škofja Loka, Železniki in Žirovnica.
Zaradi izpada telekomunikacijskih omrežij je bilo moteno delo Regijskega centra za obveščanje v Kranju. Motena je bila tudi podatkovna komunikacija Centra za obveščanje Republike Slovenije (CORS) z Gorenjsko, štaba CZ Gorenjske regije in štaba CZ Republike Slovenije. Težave z zvezami so imeli občinski štabi v prizadetih občinah. Radijske zveze sistema zvez ZARE, ZARE + in ZARE-D so po večini delovale, tako, da komunikacija med pripadniki reševalnih služb, štabi in centri za obveščanje poteka kolikor toliko nemoteno. Največje težave sta predstavljala izpada omrežja mobilne in stacionarne telefonije, saj občani niso mogli oziroma so s težavo poklicali pomoč na številko za klic v sili - 112. V Regijskih centrih za obveščanje iz neprizadetih regij so se vrstili klici občanov, ki so poizvedovali o sorodnikih. V regijah so se formirali informacijski centri, kamor se je kot pomoč poslalo radioamaterske regijske ekipe, ki so za gotovile povezave med informacijskimi centri.
Radioamaterji na prizadetem območju so aktivirali omrežje ARON in takoj pričeli zbirati informacije o poškodovanih osebah ter objektih.
Regijska ekipa S50AKR je svojega člana poslala v ReCO Kranj (fiktivno), ostali člani ekipe so si zagotovili varno lokacijo ter lastno napajanje za radijske postaje, saj je električno omrežje v izpadu. S50AKR je zbirala podatke s terena, katere so pridobili večinoma od radioamaterjev - operaterjev, nekaj tudi od občinskih radioamaterskih ekip (Ob. RA), ki so se uspele formirati. Pridobljene informacije so se sproti posredovale operaterju Reg. RA v ReCO, ta pa je podatke predal pristojni osebi v ReCO.
Poleg radioamaterjev na prizadetem območju so se aktivirali tudi ostali slovenski radioamaterji širom Slovenije ter Regijske ekipe neprizadetih regij. Radioamaterji in regijske ekipe neprizadetih regij so poskrbele za pomoč prizadeti regiji in so zbirale podatke o opremi ter moštvu, ki bi lahko odšlo na pomoč. Regijske ekipe ARON so za potrebe informacijskih centrov prenašale podatke o pogrešanih osebah in jih posredovale S50AKR ter v vednost na S50ARO.
Sloveniji zaradi razsežnosti katastrofe so na pomoč priskočile tudi gasilske enote avstrijske Dežele Koroške. Obstajala je verjetnost, da bo potrebno vzpostaviti stik z radioamaterji iz Republike Avstrije, kar bi bila naloga S50ARO ali S50AKR.
Vsaka regija je imela po scenariju svojo regijsko upravno postajo, kateri so se javljale občinske ekipe ali posamezniki iz območja občin, ki spadajo v posamezno regijo. Če se je regijski ekipi javila postaja, ki ne sodi v območje delovanja regijske ekipe se je takšna postaja usmerila na pravo frekvenco .
Regijske ekipe ARON so zbrana poročila postaj, ki so se javile, posredovale SS0ARO izključno preko Winlink-a.
Potek vaje
V vaji so sodelovale vse regijske ekipe ARON in državna ekipa ARON. Skoraj vsem regijskim ekipam je uspelo zbrati in posredovati vse zahtevane podatke do S50ARO .
Vaja je potekala v dveh sklopih. Regijske ekipe so imele najprej nalogo zbrati podatke o razpoložljivosti radioamaterjev iz svoje regije, ki lahko ponudijo pomoč na Gorenjskem.
Prvo navodilo v elektronski pošti ekipam je, zato izgledalo takole:
VAJA VAJA VAJA
Gorenjsko je prizadel potres z več močnimi popotresnimi sunki . Magnituda je ocenjena na 9.7 po Evropski potresni lestvici.
Aktivirane so vse potrebne reševalne službe in nekateri radioklubi na občinskem nivoju, ki so pomoč Občinskim štabom CZ. Ob 5.21 se je samoaktivirala ekipa S50AKR, ki prosi za pomoč, saj sami ne obvladujejo kaotičnih razmer. Javna TK omrežja ne delujejo.
Ekipam radioamaterjev primanjkuje opreme in ljudi. Ob 6.30 so vas poklicali iz Regijskih centrov za obveščanje in vas zaradi tega aktivirali.
Del ekipe 550ALJ in S50ATR se na zahtevo 550AKR fiktivno takoj napoti proti gorenjski regiji za pomoč z opremo in moštvom.
Ekipi poskušajta vzpostaviti stik s S50AKR preko Winlinka, ko boste formirani kot ekipa (predvidoma ob 8. uri). S50AKR dela tudi na repetitorju 555UKV - Krvavec.
Vse ostale regijske ekipe se prav tako organizirajte in se pripravite na morebiten odhod dela ekipe s terensko opremo za pomoč Gorenjski. Hkrati primite z zbiranjem podatkov v regiji od občinskih in osebnih postaj, ki bi vam lahko pomagale s svojo opremo in ljudmi.
Preko vseh možnih komunikacijskih poti poskušajte v regiji priklicati čim več postaj ter za vsako izmed njih zbrati naslednje podatke:
Klicni znak:
QTH:
GSM:
Radioklub:
Oprema: npr. 3 x UKV radijska postaja, 1 x KV, agregat, akumulator 100 Ah,
Možnost dela: npr. FM, Winlink, D-STAR
Število ljudi :
Možnost nudenja pomoči: DA/NE, če DA koliko dni
Zbrane podatke do 9. ure posredujte na S50AKR in v vednost S50ARO.
V neprizadetih regijah za Winlink komunikacijo primarno uporabite Telnet povezavo, v kolikor imate možnost. S tem pustimo radijsko omrežje prosto za druge namene.
Če so še v kakšni regiji težave zaradi potresa prosim sporočite.
73 & GL de S50ARO
Drugi del vaje je bilo poizvedovanje o pogrešanih osebah, ki imajo bivališče v posamezni regiji. Ekipe so od vodstva vaje prejele izmišljene sezname oseb s krajem bivališča. Na S50AKR in kot kopijo S50ARO so morale posredovati pridobljene podatke.
Med vajo so regijske ekipe na »neprizadetem območju« za prenos sporočil preko Winlink Expressa lahko uporabile Telnet povezavo, kar je logično in nima smisla zasedati radijskega omrežja, če deluje internet. Drugačna zgodba je bila seveda pri ekipi S50AKR, ki se je nahajala na prizadetem območju brez internetnega dostopa.
Za konec
Vaja je bila zaključena okoli 10.30. Z gotovostjo lahko trdim, da je bila vaja uspešno zaključena, saj je vsaka ekipa prenesla več e-poštnih sporočil. Ekipe so uspele pridobiti podatke s terena. Uspešno je potekalo tudi aktiviranje ekip iz centrov za obveščanje.
Seveda je vaja pokazala tudi nekatere pomanjkljivosti. Nekatere ekipe so opozorile na težave in nejasnoti, ki so jih imele ali so jih zasledile med vajo. Od tega, da ni bil točno določen tip datoteke za pošiljanje e-poštnih sporočil, do raznih motenj na katere so naletele. Vse to bodo teme na analizi vaje, katere datum zaenkrat še ni določen.
Med drugim je bila ena izmed poglavitnih ugotovitev vaje tudi ta, da je skrajni čas, da se ažurirajo podatki v Načrtu aktiviranja ARON ekip. Podatki o osebah in kontakti, ki se hranijo v centrih za obveščanje so bili zastareli. Ažuriranje je bilo takoj po vaji opravljeno, tako, da so ti podatki sedaj točni. To je potrdil tudi inšpekcijski pregled katerega je opravil inšpektor inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami v novembru.
Hvala vsem ekipam za korektno sodelovanje v vaji. Predvsem, da ste vajo vzeli resno, se vanjo vživeli kot tudi, da ste si vzeli čas za večjo skupno vajo, ki je bila letos na vrsti po nekaj letih premora.
Vesele božične praznike in srečno novo leto!
Tilen Cestnik/S56CT, Namestnik koordinatorja ARON pri ZRS
Prenos teksta iz revije CQ, letnik XXVI, 5-6/2016: VAJA ARON 2016 ZRS INFO