p. p. 188
4001 Kranj
PLAČILO LETNE ČLANARINE RADIOKLUBU IN
KOTIZACIJE ZRS
S 5 9 B D E
Potegnil sem zapis iz leta 2007, ki je bil objavljen v LEA forumu. Zaradi različnih tolmačenj glede klubske oziroma društvene članarine in plačila kotizacije ZRS se mi zdi, da je razlaga povsem na mestu, ker nekateri hitro začno mešati jabolka s hruškami, drugi pa pridajo zraven še slive. Spodnjo razlago je podal S51AG in vse tekste glede mešanja jabolka s hruškami na to temo lahko najdete na tej spletni strani.
Odgovor članu:
Pozdravljen,
pri plačilu članarine naj bi bile tri možnosti:
1. RK pobira svojo članarino, ZRS pobira kotizacijo
2. RK pobira svojo članarino ter kotizacijo za ZRS; kotizacija se odvede ZRS
3. ZRS pobira članarino za RK in kotizacijo za ZRS; članarina se odvede RK
Vsi trije načini so dovolj transparentni in jasni, da se ve, kam kateri del sredstev gre. Če nekdo, ki ni ravno poučen o navedenih postopkih prebere tvoj zapis (od S58RU), dobi vtis, da radioklubi "na črno" financirajo ZRS. Če pa kateri od radioklubov pobira svojo članarino in še kotizacijo za ZRS, pri tem pa članstva eksplicitno ne obvesti, komu kaj gre, pa ne gre za nič drugega, kot za veliko šlamparijo pri finančnem poslovanju. ZRS s takšnimi postopki nima nič.
Radioklub Ptuj pobira le članarino, ter jo namenja za svoje delovanje. Za ZRS smo v zadnjem letu pobirali le pristojbine za operaterske izpite, ter sredstva na osnovi fakture tudi odvedli.
Lep pozdrav,
Tono, S51AG
Od leta 2017 velja sklep OU ZRS, ki je bil sprejet s sledečim izvajanjem:
1. |
Radioklub zaračuna svojim članom kotizacijo ZRS. Višino kotizacije vsako leto določa UO ZRS, |
2. |
Radioklub pošlje v ZRS seznam plačnikov kotizacije ZRS na spletnem obrazcu, |
3. |
ZRS pošlje radioklubu račun za število prijavljenih plačnikov kotizacije ZRS, |
4. |
Radioklub plača račun, |
5. |
ZRS pošlje na osnovi plačanega števila kotizacij, radioklubu znamkice ZRS za plačano število kotizacij v tekočem letu. Možna so naknadna plačila izvedena po istem postopku. |
6. |
Radioklub na njem najbolj izvedljiv način, poskrbi, da vsak plačnik kotizacije ZRS, prejme znamkico v najkrajšem času. |
OPOMBA:
Od leta 2018 naprej, ZRS ne pošilja več znamkic za plačano kotizacijo.
Razlaga:
Izvleček iz zapisnika z julijskega skeda S50ZRS, 4. 7. 2018 Informacije iz pisarne ZRS Letne nalepke za članske kartice ZRS Na osnovi analize UO ZRS okoli nabave letnih nalepk za članske kartice, ki so pošle, smo ugotovili, da le te niso dosegle začrtanega namena, povzročajo pa finančni strošek ZRS in težave okoli samih evidenc. Do nadaljnjega bodo prejeli nove članske kartice brez letnih nalepk, le na novo včlanjeni radioamaterji. Za dosedanje člane letnih nalepk do nadaljnjega ne bo. Predsednik ZRS Bojan – S52ME |
Zapisnik 39. redne volilne konference ZRS, z dne: 16. 4. 2011
-
Sklep št. 8: Članarina za 2012 in naprej se pobira izključno na relaciji ZRS – klubi.
V RK Kranj imamo to rešeno na sledeči način.
Članarino je radioklubu treba plačevati. Že iz vidika, če radioklub pobere denar za članarino bodisi preko plačilnih nalogov bodisi s pobiranjem denarja (v tem primeru mora radioklub izpolniti pogoje zakona za vezane knjige računov) in to potem naloži na tekoči račun
društva oziroma radiokluba, potem ima tudi uradno tako število članov, kolikor je nakazanih članarin. Katerikoli radioklub ne pobira članarine, se ne more izkazati, da ima člane. Tak radioklub tudi ne more pridobiti "zunanjih" sredstev, ker danes, komu verjeti, da, ima recimo 25 članov, od teh članov pa nihče ne plačuje članarine, ne more dokazati, da člani resnično obstajajo.
V RK Kranj vsako leto pošljemo članom plačilni nalog, v katerem pa ni vpisana vsota za plačilo članarine. Najnižji znesek za plačilo članarine je 1 EUR. V prazno okence za vsoto, pa lahko vsak vpiše tudi več, kolikor pač meni, da ima ali korist ali zadovoljstvo s strani radiokluba, druženja, itd. Ker vsak plača položnico preko spletne banke ali pošte, denar tako pristane na TTR radiokluba, tega pa vodi računovodski servis. Zato lahko vsak hip vsakomur uradno dokažemo, koliko imamo članov. Tukaj ne gre za višino plačila posameznika, ampak, koliko članov je plačalo klubsko članarino, toliko članov ima radioklub.
Da lahko izvedemo oba dela plačila članarine (klubsko in kotizacijo ZRS), pošljemo članom 2 plačilna naloga. Posebej za klubsko članarino in posebej za kotizacijo ZRS. S tem se članom res poveča strošek pri plačilu plačilnih nalogov, ampak glede na to, da sredstva potujejo skozi računovodski servis, je treba ločeno voditi oba računa.
Primer izpolnitve UPN za kotizacijo ZRS v kolikor član sam poskrbi za izpolnitev naloga:
- koda namena je COST,
- v polje 'Namen' se vpiše letnica za plačilo članarine v tekočem letu,
- v polje 'Rok plačila' se vpiše postavljen rok plačila s strani ZRS ali pusti prazno polje,
- v polje 'Znesek' se vpiše vsota po kategoriji v katero spada posamezni plačnik (član, invalid, študent do 18 leta ....)
- v polje referenca se ne vpiše nič ali datum plačila naloga,
Denar se nakaže
na klubski račun, klub pa potem poskrbi, da se v zapisanem roku odvede zahtevana vsota v ZRS.
Posameznik po sklepu UO ZRS ne more plačati kotizacije za tekoče leto direktno v ZRS (glej tabelo zgoraj od točke 1 do točke 6).
Primer izpolnitve UPN za klubsko članarino (vsak član nakaže višino članarine, svojemu RK z vsoto, ki jo določi UO RK), v kolikor član sam poskrbi za izpolnitev naloga:
- koda namena je COST,
- v polje 'Namen' se vpiše letnica za veljavno članarino v tekočem letu,
- v polje 'Rok plačila' se vpiše rok plačila, ki ga je določil UO posameznega RK ali pa pusti prazno,
- v polje 'Znesek' se vpiše vsota, ki jo je UO RK določil za tekoče leto, (v RK Kranj dobivamo še vedno položnice na
dom, zato je polje 'Znesek' prazno. V prazno okence za vsoto, pa lahko vsak vpiše vsoto, kolikor pač meni, da ima
nekaj, ali korist ali zadovoljstvo s strani radiokluba, druženja, itd. Najmanjša vsota, ki jo lahko zapiše je 1 EUR).
- v polje 'Referenca' se vpiše datuma plačila, lahko pa se pusti prazno (v RK Kranj se je vpisala številka pod katero je
zaveden član v seznamu članov. Tako v primeru, če plača članarino druga oseba in vpiše podatke na drugi nalog, saj
vemo za koga je bila plačana članarina).
Od leta 2021 se izda samo en plačilni nalog. Člani, ki želijo vplačati kotizacijo ZRS vedo, da po podatkih ZRS znaša 40 EUR (za družinske člane, študente in invalide pa 20 EUR, zato pripišejo še vsoto, katera gre za plačilo klubske članarine (40 + x EUR). Kdor ne želi plačati kotizacije za ZRS, vpiše le vsoto za plačilo klubske članarine. S tem se članom zmanjša strošek plačila za en plačilni nalog.
P. S.
Za tiste, ki se ne morejo sprijazniti ne z enim ne z drugim nazivom, navajam uradno
razlago (iz Slovarja slovenskega knjižnega jezika) razlike med "kotizacijo" in "članarino", pa si naj sami izberejo izraz, ki jim je sprejemljiv:
1.
kotizacija kotizácija -e ž (á)
a. glagolnik od kotirati
b. publ. prispevek organizaciji za kritje skupnih izdatkov:
2.
članarína -e ž (ȋ)
obvezni denarni prispevek članov društvu ali organizaciji: plačati, pobirati članarino; letna članarina ♪
3.
dotácija -e ž (á) izredna denarna sredstva, ki jih prejme organizacija, ustanova za izvršitev ali dovršitev kake naloge.