p. p. 188
4001 Kranj
D a n t e h n i k e
2 0 2 0
Kot vsako leto skupaj s taborniki izvedemo pregled tehničnih sredstev. Na 'svetlo' potegnemo vse agregate, preverimo količino olja in goriva. Če je običajno olje, ga je treba 1 x letno zamenjati, medtem ko za sintetično ni potrebna menjava po času, temveč po urah delovanja agregatov. Tako, da v primeru nujne uporabe na terenu vemo, da so agregati pripravljeni za uporabo. Enako ostala tehnična sredstva, ki jih uporabljamo čez leto. Agregate po zagonu pustimo delovati najmanj 1 uro s tem, da jih tudi obremenimo, kot recimo s kaloriferjem s porabo 2 KW, tako, da so resnično pripravljeni na uporabo.
Taborniki pregledajo vse šotore, in ostalo orodje ter pripomočke in vse lepo zložijo ter pripravijo na uporabo. Kar sploh ni malo dela, ampak so utečeni, pridni in delo jim gre dobro od rok. Vse pa se dela z dobro voljo in z računico, da
bodo uporabniki zadovoljni, ker bodo dobili v uporabo kakovosten material, ne da se bodo mučili, in ko bodo najbolj potrebovali ves material, šele ugotavljali, kaj je sploh uporabno, kaj pa je za popravilo in kaj celo za odpis. Zato je potrebno za vso tehniko in ves material redno skrbeti, dopolnjevati, popravljati.
Seveda je tu še prijetno druženje, na katerem pa se ne sme pozabiti na trenutne razmere, ki prevladujejo.
Radioamaterji smo tokrat dobili še dodatno nalogo. Dva sva se odpravila na teren na Mlaki in poiskala ter s fotografijami ter GPS koordinatami označila divja odlagališča razno raznih odpadkov. Že takoj ob cesti je bil velik kup vejevja in ostalega lesa. V notranjosti pa tam, do kamor se človek lahko pripelje z avtom, je več kupov odpadkov. Tam, kjer ni možen dovoz z avtom, pa so majši odpadki, ko se ljudjem ne da odnesti razen material do zabojnika za odpadke in ga odvreči vanj. Nikakor ne morem razumeti ljudi, ki vlačijo s seboj polne steklenice pijače, zavoje, v katerih je hrana ali kaj drugega, prazne embalaže, ki je bistveno lažja, pa ne morejo prinesti do zabojnika ali posode za smeti.
Ko se s kolegom pogovarjava o teh ljudeh, pravim, kako so ljudje čudni, saj bi bilo vseeno, če bi prazno embalažo ali druge kosovne odpadke lahko odnesli do posod za smeti in jih odvrgli vanje ali pa odpeljali v Zarico, kjer sprejemajo vse to. Pa sem hitro dobil nasvet, da tam preveč komplicirajo, ne sprejemajo vseh odpadkov in tako je za ljudi lažje, da se odpadkov znebijo v gozdovih, kjer jim nihče ne težari. Kakorkoli, lepo bi bilo, da bi se ljudje zavedali, da narava ni za odmetavanje kakršnih koli odpadkov ampak mora ostati čista.
Pa še nekaj slikic z današnjega dne:
V uporabi so manjši in večji agregati. Vse je treba zagnati in pustiti, da delujejo kar nekaj časa.
Pregled nivoja olja in goriva. Bolj kot gorivo je pomemben nivo olja. Zato je nujno pred vsakim zagonom pogledati za olje.
Ogrevanje mrzlega ozračja. Kurjenje lesenih palet in kartonov.
Veje, katere ni vredno odpeljati iz gozda.
Odvržene polivinilaste vreče s smetmi
Listje, veje, smeti, vsega je dovolj
Pesek, beton v gozdu. Do tukaj je možen dovoz z vozilom
Manjša odvržena vrečka ob potki skozi gozd
Je odvrženo skozi okno avta?
Le kaj dela tukaj karton embalaže?
Ob poti na robu gozda. Prazne plastenke, zidaki
Že večletni problem, verjetno odslužene bivalne hiške
Odpadni strešni cegli in zidaki
Na majhnem območju kar precej odpadkov, ki ne sodijo v naravo. Smo ljudje res tako neusmiljeni do narave ali je nekaterim vseeno in jim je pomemben le njihov vrt ali okolica hiše.
Po konkretnem delu in dobrih rezultatih so taborniki pripravili za vse udeležence še dobro malico. Hvala lepa, bila je odlična!