p. p. 188
4001 Kranj
DELNO POROČILO S PODROČJA GOVORNIH REPETITORJEV
Področje: ARON
17. 12. 2021 je bila izpeljana letna, državna vaja ARON SI QUAKE 2020. Scenarij je bil povzet po istoimenski mednarodni vaji, v katero radioamaterji nismo bili vključeni, v realni situaciji pa bi nas sigurno potrebovali. Vaje so se udeležile vse regijske in državna ARON ekipa ter Enota radioamaterjev za zveze MO Ljubljana.
Naloga ekip je bila prenos podatkov iz predhodno pripravljene tabele z imeni in stanjem poškodovanih oseb. Nekaterim ekipam ni uspelo predati podatkov v predvidenem časovnem terminu, drugi so imeli težave z Excel datoteko. Čutiti je bilo tudi posledice ob izpadu Winlink prehoda na Mrzlici. Vaja je bila uspešna, saj je pokazala nekatere pomanjkljivosti ter hkrati dokazala, da se ne glede na to, da za samo vajo ni bilo napisanega frekvenčnega plana, znamo poiskati in se povezati, tako kot bi bilo to v realni situaciji npr. potresu.
Poleg mesečne ARON vaje, ki je bila v februarju priprava na preizkus sistema ALE (automatic link establishment), so se tri ARON ekipe (SSOAB, SSOACE in SSOAMB) v soboto 26. februarja udeležile tudi mednarodne EmComm vaje IARU R1, ki je potekala preko satelita Q0-100. Vse ekipe so uspešno izmenjale telegrame po standardni predpisani proceduri in vzpostavile kontakt z upravno postajo v Veliki Britaniji.
V povezavi s stanjem v Ukrajini in begunsko krizo podajamo v nadaljevanju nekaj usmeritev, saj je prav, da v primeru potreb po prenosu informacij ostanemo na profesionalnem nivoju. V Ukrajini trenutno velja prepoved dela na radioamaterskih frekvencah vendar še vedno na več območjih delujeta internet in mobilna telefonija. Begunci s svojci, ki so ostali doma še imajo možnost komuniciranja. V Evropo in tudi k nam množično prihajajo begunci iz območja vojnih spopadov. |
|
Nova SAT antena za QO-100 zaščitena v ohišju |
V primeru, da se slovenski radioamaterji ponovno znajdemo v podobni situaciji kot v začetku 90-ih let, je prav, da delujemo enotno.
V kolikor bodo v Ukrajini prekinjene komunikacije in bi se v prenose informacij ter poizvedbe o razseljenih in pogrešanih znašle pri vas, je potrebno pridobljene podatke, prošnje, poizvedbe itd. nasloviti na Rdeči križ Slovenije, ki je pristojen za zbiranje in obdelavo podatkov o razseljenih in pogrešanih osebah.
RDEČI KRIŽ SLOVENIJE
Mirje 19
1000 Ljubljana
telefon: | 01 241 43 00 | |
faks: | 01 243 43 44 | |
e-naslov: | rdeci.kriz@rks.si |
Prav je tudi, da se v primeru potreb, upajmo, da ne bo potrebno, organiziramo in določimo način izmenjave informacij ter kdo in kje bo skrbel za povezavo.
Predvsem vas prosimo, da se držite hamspirita in o političnih, verskih ter ostalih konfliktnih zadevah ne razglabljate po radioamaterskih frekvencah. Radioamaterjem je v prvi vrsti podeljena humanitarna vloga, katero bomo izpeljali ne glede na to, kdo in kje potrebuje pomoč. Dokažimo torej, da se naš čudovit hobi z lahkoto kosa vsakodnevnim negativnim vplivom in ima edini cilj pomagati pomoči potrebnim ter združevati ljudi, ki se ukvarjajo z radioamaterstvom.
Osebno mnenje namestnika koordinatorja za ARON pri ZRS
V zvezi z izbruhom vulkana na Tongi V januarju so po izbruhu vulkana na otoku Tonga ostali tamkajšnji prebivalci brez vsake možnosti komunikacije na otoku, kot tudi z otoka. Po zaprosilu radioamaterjev naj vzpostavijo zvezo z otokom, se je na ameriških radioamaterskih forumih vsul plaz komentarjev. Tudi takšnih, da radioamaterji s svojimi ozkopasovnimi načini dela danes nismo dovolj zanesljivi in pomembni za zagotovitev komunikacijskih potreb v primeru naravnih in drugih nesrečah. To seveda ne drži, saj bi že osnovna telegrafska ali govorna zveza pomenila veliko olajšanje za sorodnike in znance prebivalcev otoka.
V zadnji lanski ARON vaji smo preigravali ravno to, ali se znamo najti na ham frekvencah brez v naprej napisanih navodil za vajo. Plani frekvenc in načinov dela obstajajo tako za SSARON kot IARU EmComm. Pozabiti moramo na Google v času potresa, imeti dokument, opomnik vedno pri sebi. Nekaj let nazaj je bil ARON opomnik celo priloga CQ ZRS. Imejmo pripravljeno delujočo opremo ter zagotovljen dodaten vir napajanja. Za pokrivanje Slovenije je večinoma zadosti že UKV področje.
Trditve nekaterih, da pomoč radioamaterjev ni uporabna v razmerah kot so bile na Tongi, ker ne zagotavlja zadostne pasovne širine za prenos informacij, preprosto ne držijo.
Vsaka informacija, kakšna je situacija na otoku, bi bila več kot dobrodošla.
SITREP ali situacijsko poročilo je tisto kar potrebujejo pristojne službe in sorodniki, ki so izgubili stik. Dokler se nam takšen blackout ne zgodi se večina s tem ne obremenjuje prav dosti.
V S5 sem prepričan, da smo dobro organizirani in pripravljeni, Nismo popolni, vendar ima po moji osebni oceni ARON sistem najboljše urejena zahodno-štajerska regija, kjer je zopet zaradi entuziazma in bogatih izkušenj posameznikov postavljen regijski sistem v katerem sodelujejo skoraj vsi radioklubi v regiji.
Avtor: Tilen Cestnik - S56CT
Opomba:
Zapis je povzet iz revije CQ, letnik XXXII, št.: 1/2022