
p. p. 188
4001 Kranj
KAKO POSTATI RADIOAMATER
Postopek je preprost: če imaš željo postati radioamater, moraš opraviti radioamaterski izpit, za katerega pa je najbolje, če se nanj pripraviš na enem od tečajev, ki ga organizirajo posamezni radioamaterski klubi.
Na voljo imaš izpitna vprašanja.
Po opravljenem izpitu zaprosiš na Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (AKOS) za klicni znak in že si 'polnokrven' radioamater. Nato pa ... praksa.
Izpitni roki za tiste, ki ne želite obiskovati tečaja, so objavljeni na spletni strani ZRS - za leto 2019. Prijavite se s pomočjo prijavnice za izpit. Strošek prijave na izpit in opravljanje le tega je pribl. 25,00 € (za člane radioklubov se upošteva 50 % popust).
Orientacijski prosti klicni znaki so objavljeni (to so klicni znaki, ki so v glavnem še prosti. Po vsakokratnem uspešno opravljenem izpitu lahko določene klicne radijske znake prevzamejo radioamaterji z opravljenim izpitom, stran pa ni redno osvežena, zato je v prošnjo treba zapisati najmanj 2 in največ 3 pozivne radijske znake, da bo po vsej verjetnosti eden od predlaganih potrjen in ti dodeljen. Na prvo mesto zapišeš tistega, za katerega najraje vidiš, da bi ti bil dodeljen), na spletni strani AKOS.
Po uspešno opravljenem izpitu izpolniš Vlogo za radioamatersko dovoljenje (Radioamaterji ORDF) in jo pošlješ na AKOS na e-naslov: info.box@akos-rs.si. Upravne takse ni, kar pomeni, da za pridobitev radioamaterskega dovoljenja AKOS ne zaračuna stroškov.
Če si že radioamater, pa iz kakršnega koli razloga nimaš CEPT radijskega dovoljenja, je dovolj, da imaš kakršnokoli dokazilo o opravljenem izpitu ustrezne kategorije ali staro jugoslovansko radijsko dovoljenje, da lahko z vlogo na AKOS zaprosiš za novo dovoljenje ali zamenjaš starega ali že preteklega. S prošnjo za dodelitev radijskega klicnega znaka pošlješ še kopijo dokazila o opravljenem izpitu ali pretekli dodelitvi radijskega klicnega znaka.
Upoštevaj: ko pošlješ na AKOS vlogo za dodelitev radijskega pozivnega znaka ali za podaljšanje radijskega dovoljenja (CEPT), ne pozabi napisati svojega domačega naslova ali naslova, kjer prejemaš pošto, kamor naj ti pošljejo dovoljenje.
Včasih kdo pozabi napisati svoj naslov, potem pa negoduje, zakaj ne dobi dovoljenja.
Zapis s spletne strani ZRS (Zveze Radioamaterjev Slovenije)
Več podatkov o izpitnih rokih za leto 2020 na spletni strani Zveze Radioamaterjev Slovenije