p. p. 188
4001 Kranj
KAKO POSTATI RADIOAMATER,
OZIROMA PODALJŠATI VELJAVNOST
RADIJSKEGA DOVOLJENJA
Postopek je preprost: če imaš željo postati radioamater, moraš opraviti radioamaterski izpit, za katerega pa je najbolje, če se nanj pripraviš na enem od tečajev, ki ga organizirajo posamezni radioamaterski klubi.
Na voljo imaš tudi izpitna vprašanja na spletu.
Če ne želite obiskovati tečaja, so izpitni roki objavljeni na spletni strani. Prijavite se s pomočjo prijavnice za izpit! Strošek prijave na izpit in opravljanje le tega je pribl. 25,00 € (za člane radioklubov se upošteva 50-% popust).
Po opravljenem izpitu pošlješ na Agencijo za pošto in elektronske komunikacije (AKOS) vlogo za radioamatersko dovoljenje v katerega zapišeš željeni radijski pozivni znak. Pred izbiro klicnega znaka svetujem da na spletni strani AKOS preveriš proste klicne znake. Nato pa... praksa.
Po uspešno opravljenem izpitu lahko proste klicne radijske znake prevzamejo radioamaterji z opravljenim izpitom, stran pa ni redno osvežena, zato je v prošnjo treba zapisati najmanj 2 in največ 3 pozivne radijske znake, da bo po vsej verjetnosti eden od predlaganih potrjen in ti dodeljen. Na prvo mesto zapišeš tistega, za katerega najraje vidiš, da bi ti bil dodeljen).
Po uspešno opravljenem izpitu izpolniš Vlogo za radioamatersko dovoljenje (Radioamaterji ORDF) in jo pošlješ na AKOS na e-naslov: info.box@akos-rs.si.
Od 27. 12. 2022 se plačuje po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, Stran 13722 / Št. 163 / 27. 12. 2022, 7. člen (fiksno število točk je 60) za uporabo radijskih frekvenc:
"1. Strošek postopka izdaje radioamaterskega dovoljenja
Postopek izdaje radioamaterskega dovoljenja je prost plačila upravne takse.
in
2. Strošek uporabe radijskih frekvenc za potrebe radioamaterskih storitev.
Imetniku radioamaterska dovoljenja agencija v skladu s četrtim odstavkom 7. člena Splošnega akta o načinu izračuna plačil za uporabo radijskih frekvenc (Uradni list RS, št. 163/22 in 130/23, v nadaljevanju: splošni akt) določi fiksno število točk, to je 60, za enkratno plačilo. Višina točke za leto 2024 je določena v vrednosti 0,66 EUR. To pomeni, da bo imetnik ob izdaji radioamaterskega dovoljenja prejel odločbo o enkratnem plačilu v višini 39,60 EUR za obdobje 15 let, Radioamatersko dovoljenje izdano v letu 2024 velja do leta 2039.
Odločbo o plačilu (ODOP), kjer so navedeni sklici na bančne podatke, prejmete hkrati s podaljšanim radioamaterskim dovoljenjem. Rok plačila je 30 dni od prejema radioamaterskega dovoljenja.
Odločbo ODOP-a, boste prejeli hkrati z radioamaterskim dovoljenjem."
P. S.
Ko prejmete pošto s kartico radijskega dovoljenja, Odločbo o številu točk in Odločbo o odmeri plačila, na slednji dobro poglejte stavek pod zaporedno številko 1! Tu je zapisana številka računa TTR za plačilo, številka sklica in znesek plačila. Poštarju boste morali pri dostavi pisma, podpisati prejem.
Da prejmete pošto od AKOSa, bo trajalo nekaj dni. Vzrok pa je, da se mora izdelati kartica, ki pač potrebuje nekaj časa za izdelavo, ker se ne dostavlja več CEPT papirnato dovoljenje.
Če si že radioamater, pa iz kakršnega koli razloga nimaš CEPT radijskega dovoljenja, je dovolj, da imaš kakršnokoli dokazilo o opravljenem izpitu ustrezne kategorije ali staro jugoslovansko radijsko dovoljenje, da lahko z vlogo na AKOS zaprosiš za novo dovoljenje ali zamenjaš starega ali že preteklega. S prošnjo za dodelitev radijskega klicnega znaka pošlješ še kopijo dokazila o opravljenem izpitu ali pretekli dodelitvi radijskega klicnega znaka.
Upoštevaj: ko pošlješ na AKOS vlogo za dodelitev radijskega pozivnega znaka ali za podaljšanje radijskega dovoljenja (CEPT), ne pozabi napisati svojega domačega naslova ali naslova, kjer prejemaš pošto, kamor naj ti pošljejo dovoljenje. Včasih kdo pozabi napisati svoj naslov, potem pa negoduje, zakaj ne dobi dovoljenja.
Več podatkov o izpitnih rokih za leto 2025. | |
Poleg zapisanih rokov je dobro spremljati objave na spletni strani S50LEA, ker tudi posamezni radioklubi organizirajo tako tečaj kot nato izpit.
Prva stran novega radijskega dovoljenja: