p. p. 188
4001 Kranj
ZRS MARATON - OPEN ACTIVITY
PRAVILA VHF/UHF/SHF TEKMOVANJA
1. ORGANIZATOR TEKMOVANJA je Zveza radioamaterjev Slovenije (ZRS).
2. UDELEŽENCI TEKMOVANJA
– Pravico do sodelovanja v tekmovanju imajo vse licencirane radioamaterske radijske postaje iz držav, ki se nahajajo v IARU R1 regiji.
3. DATUM TEKMOVANJA
– Tekmovanje je razdeljeno na 12 terminov z začetkom v mesecu januarju ter zaključkom v mesecu decembru. Tekmovanje poteka vsako tretjo nedeljo v posameznem mesecu. V primeru, da tretja nedelja v juniju ni hkrati tretja nedelja v tretjem polnem vikendu potem ZRS maraton tekmovanje poteka v nedeljo tretjega polnega vikenda junija (zaradi sočasnega poteka z Alpe Adria UHF/SHF tekmovanjem).
4. ČAS TEKMOVANJA
- Od 07:00 do 12:59 UTC razen junija, ko tekmovanje poteka od 07:00 do 14:59 UTC
5. KATEGORIJE -
S5 postaje:
VHF low (50 MHz + 70 MHz)
VHF/UHF (144 MHz + 432 MHz)
VHF/UHF FM (144 MHz + 432 MHz)
UHF high (1.3 GHz + 2.3 GHz)
Mikrovalovi low (3.4 GHz + 5.7 GHz + 10 GHz +24 GHz)
Mikrovalovi high (47 GHz + 76 GHz + …)
ZRS MARATON POKAL
6. VZPOSTAVLJANJE RADIJSKIH ZVEZ
V tekmovanju morajo tekmovalci pri vzpostavljanju zvez upoštevati IARU R1 priporočila uporabe radiofrekvenčnih pasov, ki so dodeljeni amaterski storitvi.
V tekmovanju so dovoljene radijske zveze v CW, SSB in FM načinih dela.
Največja skupna moč oddajnika ne sme presegati največje moči, ki jo določa radioamatersko dovoljenje sodelujoče postaje.
Dovoljen je samo en oddajni radijski signal na posameznem frekvenčnem področju.
Tekmovalci lahko za posamezne termine izberejo poljubno lokacijo in le te pa v času trajanja tekmovanja ne smejo menjati.
Ista radijska postaja lahko v posameznem terminu tekmuje v več kategorijah.
Kategorijo lahko iz termina v termin poljubno menjamo.
Radijske postaje morajo imeti vso tekmovalno opremo (antene, oddajnike in sprejemnike za vsa frekvenčna področja) postavljena znotraj območja s premerom 500m.
V vsaki kategoriji bo posebna nagrada podeljena radioamaterju začetniku, ki bo med vsemi radioamaterji začetniki v posamezni kategoriji dosegel najboljši rezultat.
Radioamater začetnik je operater, ki ima v času prvega termina tekmovanja prvo radioamatersko dovoljenje manj kot 3 leta.
Zveze, vzpostavljene preko satelitov, meseca (EME), meteorskih rojev (MS), repetitorjev, aktivnih retranslatorjev ter crossband pretvornikov, se ne priznajo kot veljavne.
7. VODENJE DNEVNIKA
Pri vsaki vzpostavljeni zvezi je potrebno izmenjati klicni znak, oceno sprejema (RS(T)), zaporedno številko zveze (le-ta se na vsakem frekvenčnem obsegu začne z 001), UL (univerzalni lokator – 6 znakov). Po spremembi načina dela med FM in SSB/CW je potrebno ostati v novem načinu dela najmanj 10 minut, kar mora biti razvidno iz tekmovalnega dnevnika.
8. TOČKOVANJE
– V času trajanja tekmovanja se na posameznem frekvenčnem območju z isto radijsko postajo prizna samo ena zveza. Vsako dvojno zvezo je potrebno vnesti v tekmovalni dnevnik.
Točkujejo se vse kompletne zveze na naslednji način:
- zveze v FM načinu dela po ključu | 1 km | je | 1 | točka, |
- zveze v SSB načinu dela po ključu | 1 km | sta | 2 | točki, |
- zveze v CW načinu dela po ključu | 1 km | so | 3 | točke. |
Množilci so različna mala S5 UL polja.
Izračun točk za posamezno frekvenčno področje tekmovanja dobimo tako, da seštejemo točke vseh kompletnih zvez in jih pomnožimo z vsoto množilcev. Po prejemu tekmovalnih dnevnikov bo tekmovalna komisija za množilce priznala le tiste klicne znake (njihova mala S5 UL polja), ki se pojavijo v prejetih dnevnikih vsaj treh radijskih postaj.
Število točk za posamezno kategorijo se izračuna tako, da se vsak rezultat deljen z najboljšim rezultatom na posameznem področju množen s 100 zaokroži. Tako dobljene rezultate za posamezna frekvenčna področja, ki pripadajo posameznim kategorijam, se sešteje.
Letni rezultat za vsako kategorijo dobimo s seštevkom točk desetih najboljših terminov v koledarskem letu. V letni rezultat določene kategorije se uvrstijo le tiste radijske postaje, ki so poslale dnevnike za najmanj 3 tekmovalne termine v tej kategoriji.
ZRS MARATON POKAL
Rezultat za ZRS maraton pokal je seštevek točk vseh kategorij letnega rezultata posamezne postaje.
9. TEKMOVALNI DNEVNIKI
– Tekmovalni dnevniki se vodijo v standardni EDI obliki za vsak termin ter vsako frekvenčno področje ločeno.
10. POŠILJANJE TEKMOVALNIH DNEVNIKOV ZA POSAMEZNI TERMIN
- Rok za pošiljanje tekmovalnih dnevnikov je 8 dni (do vključno drugega ponedeljka) po koncu tekmovanja. Dnevnike je potrebno poslati v elektronski obliki izključno v EDI formatu, katerega sestavni del je tudi zbirni list. V kolikor prispejo tekmovalni dnevniki, ki niso zapisani v formatu EDI ali dnevniki (vključno z zbirnimi listi), ki niso pravilno izpolnjeni in kot taki ne omogočajo računalniške obdelave, bo komisija pri objavi seznama prispelih dnevnikov takšne dnevnike posebej označila.
Dnevniki se pošiljajo izključno v elektronski oblik na spletni naslov: https://vhfmanager.net/
Izvajalec tekmovanja pošiljatelju / tekmovalcu po elektronski pošti potrdi prejem dnevnikov.
11. OBDELAVA DNEVNIKOV TER OBJAVA REZULTATOV
– Za obdelavo prispelih dnevnikov je odgovoren izvajalec tekmovanja, ki objavi seznam prispelih dnevnikov najkasneje v 3 dneh po preteku roka za oddajo dnevnikov. Pri obdelavi dnevnikov se upoštevajo IARU R1 pravila za obdelavo dnevnikov VHF/UHF/SHF tekmovanj. Uradna objava seznama prispelih dnevnikov ter rezultatov za posamezni termin bo na spletni strani https://vhfmanager.net/. Rok za pritožbe je 15 dni po objavi neuradnih rezultatov na spletni strani. V kolikor v tem času ne prejme nobene pritožbe, postanejo rezultati uradni.
Morebitne pritožbe se pošlje na naslov
ZVEZA RADIOAMATERJEV SLOVENIJE
Bezjakova 151
2341 LIMBUŠ
SLOVENIJA
ali po elektronski pošti na naslov zrsmaraton@hamradio.si.
12. NAGRADE
– Organizator podeli nagrade za končni rezultat tekmovanja za vsako kategorijo, in sicer: od 1. do 3. mesta pokal ali plaketa in diploma, od 4. do 6. mesta diploma. Če je v posamezni kategoriji udeleženih manj kot 10 tekmovalcev, se pokal ali plaketa podeli samo za 1. mesto. Tekmovalci, ki bodo poslali dnevnike za vseh 12 terminov, bodo prejeli spominsko diplomo.
O kraju in času podelitve nagrad bodo tekmovalci pravočasno obveščeni preko spletnih strani organizatorja tekmovanja.
13. KONČNE DOLOČBE
- Pravico tolmačenja in spreminjanja teh pravil ter odločanja v primeru pritožb ima organizator. Odločbe organizatorja oziroma od njega pooblaščene tekmovalne komisije so dokončne.
Dodatna pojasnila dobite prek elektronske pošte zrsmaraton@hamradio.si ali na portalu ZRS na naslovu www.hamradio.si
Ta pravila stopijo v veljavo takoj po sprejemu na UO ZRS (Zapisnik 43. korespondenčne seje UO ZRS, Sklep št. 197, 13.12.2020) oziroma sklepu UO ZRS.
Zveza Radioamaterjev Slovenije