p. p. 188
4001 Kranj
CONTEST
6. in 7. julij 2013
Naj povedo udeleženci sami:
Ekipa: S57SU (petek, sobota, nedelja), S57MZ, S59DR, S52FO, S56PJX (nedelja).
Za julijski contest 2013 smo tokrat zapis sestavili štirje udeleženci od petih.
S57MZ - Matej, 70 cm:
Tako, kot vedno, smo se tudi to pot, zgodaj zjutraj polni optimizma podali na vrh, kjer nas je Uroš (S57SU) prijetno presenetil. Večji del antenskega sistema in povezav je pripravil že v petek popoldne/zvečer in s tem bistveno olajšal/skrajšal sobotne aktivnosti. Glede na to, da je bila celotna postavitev identična kot v junijskem tekmovanju, smo logično sklepali, da nam ob močno povečani aktivnosti, rekord Blegoša ne uide. V prvih 90 minutah je bilo temu res tako (claimed scores v prvih urah), potem pa nenaden padec števila zvez. Vsi oddaljeni znaki (>400 km) so bili v SSB nedosegljivi, zato sem nadaljeval v CW in bil pri tem vsaj nekoliko uspešen. Kot kaže, je prišlo do delne odpovedi dela tehnike, vendar tega nisem pravilno zaznal.
Ker se je razlika do konkurentov v nedeljskih zgodnjih jutranjih urah stopnjevala, smo se odločili za poseg in podrli antene, ponovno premerili kable in LNA ter se vrnili na tekmo s polno močjo (250 W). Po nekaj uspešno zaključenih zvezah, vključno s SN7L iz J080SS pa se tekmovanje za nas konča. Odpove namreč ojačevalec in nam to sporoči v obliki ''belega dima'', kar je dovolj nazorno tudi za najbolj vztrajne. Trenutno je ta del tehnike skupaj z LNA pri Janezu (S52FO), kjer bodo rezultati obdukcije pokazali na vzrok odpovedi.
Sodeč po prijavljenih rezultatih je bila aktivnost sicer solidna, ne pa vrhunska. Postaj iz D še vedno premalo, SP, OK in OM zmerno, YU in YO slabo, I po pričakovanjih, 9A precej. Zanimiva je tudi velika aktivnost od nas oddaljene, pa vendar dosegljive Ukrajine.
V imenu celotne ekipe S53D ocenjujem, da bi se zaradi prednosti v smeri W (I, F) lahko uspešno kosali z ostalimi (prednost proti E in N) in v single operator kategoriji dosegali vrhunske uvrstitve (prvo ali drugo mesto v kategoriji S5). Vsekakor nam uporaba nove verzije Flight scouta omogoča vsaj 20 % dodatnih točk. Uporaba ON4KST je obvezna, vendar ne prinaša prednosti, ker je že do visoke mere v uporabi.
Kako naprej v 2014:
1. Ugotoviti vzrok odpovedi. Zakaj in od kod ''beli dim''?
2. Dokončati 500 W linear in ga usmeriti v en antenski sistem. Ker prihaja tudi drugi sistem, ga uporabimo za poslušanje/pobiranje v drugi smeri.
Rezultat S57MZ na 70 cm: 67 QSO, 17307 km
S57SU - Uroš, 23 cm:
Tokrat mi na srečo ni 'uspelo' poslati ojačevalca v večna lovišča, so se pa pojavile težave z anteno – feed za parabolo je vračal 20 W, kar je bilo odločno preveč. Na vso srečo je na lokaciji ostala tudi 55 el TONNA, ki je kazala nekaj boljše rezultate – torej uporabim to anteno. Na koncu se je izkazalo, da ni dosti slabša od 1.8 m krožnika, čeprav sem imel občutek, da nekaterih postaj ne slišim tako dobro (vsaj po spominu iz prejšnjih tekmovanj). To je drugi najboljši rezultat lokacije, počakati je treba samo še na tekmovalno komisijo, ki bo povedala, koliko 'klamf' sem naredil med tekmovanjem.
Začetek je bil silovit, saj sem do odmora (beri, ko ne gre več in nima smisla vztrajati) naredil kar 47 postaj. Nadaljevanje čez 4 ure je bilo sila počasno, po eno ali dve zvezi na uro, kar je zelo mukotrpno, kljub temu, da imam veliko izkušenj s QRP na KV. Proti DL ni in ni šlo, saj sem uspel 'ujeti' le 3 postaje. Po pogovoru z Lanetom S54AA je bilo jasno – vreme nad Alpami v smeri DL je bilo katastrofalno – DL-ji so sicer trdili, da imajo lepo vreme (saj so ga imeli, lol). Zato je bilo toliko bolje proti I (20 postaj), ker je po letu 2004 dokaj spodobna številka, saj smo takrat redno delali preko 20 postaj vsako tekmovanje. Tudi OK in OM niso zatajili, res pa je, da je kakšen manj, kot lansko leto. Nekaj malega več sem pričakoval iz JN95 in še kakega YU, pa žal niso bili aktivni na 'mojem' bandu.
Glede Junijskega tekmovanja in težav s PA, pa se vse bolj nagibam k dejstvu, da PA sploh ni zanič, pač pa sem v veliki vnemi po vatih, na SWR/PWR metru imel stikalo za merjeno moč v napačnem položaju – REF namesto FWD. Torej sem na servis poslal dober PA, feed pa je ravno tako vračal, 20 W. Se moram pozanimati, če moja domneva drži – potem sem res največji b …, ker se nisem še enkrat prepričal pred tekmovanjem in sem se 'mučil' z 10 W. No ja, vse življenje se učimo.
Kje so možne izboljšave?
1. Vgradnja LNA na sprejemni strani
2. Povečanje antene (razpoložljiv prostor v Rupniku je cca 280 cm)
3.
Dva antenska sistema z dvema ojačevalnikoma in dvema LNA
2. in 3. Točka sta lahko tudi medsebojno zamenjani, vsekakor pa moram od IARU UHF poskrbeti za LNA, drugače se lahko od resnega rezultata že poslovim, saj se z dosedanjo tehniko rezultat vrti nekako pri 60-70 QSO in 19-21 k točk.
Za konec se poročilo, ki ga generira program (če sem prav preveril stanje delanih lokatorjev, so zdaj trije novi: JN71, JN61, JN45):
Rezultat S57SU na 23 cm je 65 QSO, 19090 km.
S59DR - Mujo, 2 m:
Po objavi na portalu OK2KKW o naši predvideni aktivnosti v julijskem kontestu, kjer smo zapisali, da bomo aktivirali še 6 cm in 3 cm bande, smo bili zaradi manjše ekipe primorani opremo za ta dva banda pustiti nedotaknjeno v zemljanki. Res škoda, ker smo računali na nekaj dodatnih pik za celotno ekipo.
Tako sem bil (S59DR) namesto Jožeta, 6POU, delegiran na dva metra, kjer smo tudi v tem kontestu delali ''bearfoot'', torej 70 W, IC275H. Pomembna razlika je bila montaža dveh anten 3WL, ki sta se izkazali z izjemno občutljivostjo in brezhibnim delovanjem, za razliko od junijske kalvarije, kjer nam antene nikakor niso delale, kot bi morale. Janez, 2FO je med obema kontestoma, vse antene popravil, vendar jih nismo mogli prepeljati do koče, ker nismo imeli kombija - 6PJX. Nič zato, anteni z debelejšimi palicami sta bili več kot izvrstni in nad pričakovanji. Hvala Janez, montiral si jih odlično. Če gledam na lanske konteste, imam občutek, da smo se matrali na dveh metrih samo zato, ker smo delali na kondenzator (Hi) in ne na anteno.
Kakorkoli, kontest sem vzel res sproščeno in z upanjem, da kljub zmanjšani moči dosežem soliden rezultat. Bil je tudi potreben nočni počitek, torej imel sem nekaj ''tihih'' uric, končni rezultat pa kljub vsemu ni bil slab.
Pogoji so bili po mojem prepričanju cel kontest izvrstni. Nekateri drugi po Sloveniji so se pritoževali nad statiko, ki sem jo občutil mogoče samo kakšne dobre pol ure. Takole razmišljam na glas, oh, kaj bi bilo, če bi imeli več moči in dva sistema. Tudi pri nas bi padel rekord julijskega kontesta na 2 m ...
Pa nič zato, vsaj vemo, da gre, če cel kontest vse dela. Tropo je bil res izjemen, ker sem slišal postaje 1000 km in več. LZ9X pa nisem doklical, čeprav me je slišal, vendar je bil QSB premočen. Ostal sem pri ODX, F1USF, ki je bil po Uroševi intervenciji navižan na dva metra in sem ga naredil iz prve. Tnx Uroš! KST je zakon!
Na dveh metrih, za razliko od višjih bandov, Avio Scatter ni tako učinkovit, zato mu nisem posvečal toliko pozornosti. Če bi bila posadka bolj številčna, bi se dalo tudi to.
No, s tem sem se dotaknil tudi številčnosti, ki je bila tokrat za planirano delo res premajhna. Kategorija MO (multiop) zahteva vsaj dva operaterja. Škoda, da je Jože - 6POU tik pred kontestom zbolel, Domen - 6PUS pa ni mogel priti zaradi službenih obveznosti.
Prijavili bomo kategorijo MO, QRP, 70 W.
Kako naprej na dveh metrih.
Naj navedem vsaj nekaj bistvenih, ker je bilo že veliko povedanega:
-
Usposobiti novi FT-1000 Field, tako da bo ''setup'' spet popoln za dva operaterja,
-
Zagotoviti večjo moč za dva do tri sisteme. Koliko moči? Vsaj 500 W po sistemu,
-
Aktivirati filtre, zaradi zmanjšanja vpliva motenj drugih postaj in tudi, da zmanjšamo QRM, ki ga sami generiramo,
- Preizkusiti setup v dolini,
-
Reaktivirati idejo o ''papigi'' za SSB in CW,
-
Aktivirati CAT povezavo FT-jke na VHFCT4WIN,
-
Določiti skrbnika za 2 m opremo,
-
Itd.
Rezultat na dveh metrih S53D je bil 202 QSO, 64359 km, ODX F1USF, 833 km
Mogoče, kot zanimivost, število CW zvez je bilo 74, kar predstavlja neverjetnih 36 %, mislim, da je ta odstotek najvišji doslej.
S52FO - Janez, skrbnik za energijo in ko-pilot na 2 m:
Ne bom ponavljal ugotovitev zapisov pred mano, zato samo kronologija iz oči strojnika, hi (naredil samo dve zvezi na 2 m - sram ga bodi!).
Urošev prihod dan prej na lokacijo je bila terna, pričakala nas je vsa antenska tehnika tako, da smo jo le povezali s koaks kabli. Seveda zadeva ni bila rožnata, bil je slabe volje, ker ni noben agregat dal potrebne električne energije.
Res je, da Perotov agregat, ne da obljubljenih 230 V, vendar smo veliko mrcino spravili v pogon in prišli do "štroma".
Sledi bistveni del, preverili smo vse povezave z osnovno močjo postaj (ki imajo zaščito) in nismo skurili nobenega ojačevalca (70 cm in 23 cm).
Obisk predstavnikov regijske enote za zaščito in reševanje ki ga je organiziral predsednik radiokluba, nam je sicer vzel nekaj časa in ravno toliko da je veliki agregat ostal brez nafte.
Razen mene znajo brez elektrike natočiti nafto v rezervoar še Uroš, Matic in Mujo, ostali bodo povabljeni na vajo, v bodoče.
Čeprav smo skrbno preverjali vse kabelske povezave od oddajnikov do anten, nam je uspelo rešiti le Urošev linči na 23 cm, da ni spustil "belega dima", Matic te sreče ni bil deležen. Še vedno se vrtimo okoli te uganke, vendar brez pametne zaščite teh tranzistorskih modulov ne bo šlo.
Torej nekaj dela na to temo nas še čaka.
Za zaključek:
Ekipa štirih je delovala, kot "TIM" in to timsko delo je bilo tako uspešno, da nismo šli v dolino sklonjenih glav saj smo premagali vse ovire z načrti za novi c-test.
Misel iz junijskega tekmovanja 2013 še velja, da pričakujemo še kakšnega junaka, ki se nam bo pridružil, tako v tekmovanjih, kot tudi izven njih.
In še končni skupni rezultat:
2 m: 64359 km > 64359 pts
70 cm: 17307 km > 86535 pts
23 cm: 19090 km > 190900 pts
skupaj 341794 pts, kar je skromno, glede na ekipo in tehniko pa je nekaj...
73 de SU
Iz vseh zapisov, skupaj sklamfal, S59DR - Mujo
15. 7. 2013